Príbehy z Aljašky?
Kráčam po Aljašskej zemi. Vyzerá to ako sen. Tá príroda navôkol je nádhera. Wow uvidím medveďa?
Prečítal som všetko čo som našiel, lebo som sa bál a aby smo bol pripravený aspoň pokiaľ sa dá.
Každý medveď je iný a každá situácia jedinečná neexistuje zaručený návod čo presne robiť.
Vieme sa však dobre pripraviť a o tom je tento článok.
Raz sa nás tak jeden obyvateľ Aljašky opýtal „ A prečo vôbec chcete stretnúť medveďa?
Veď tu nikto nechce stretnúť medveďa.
Rozprávali sme o tom takí plní entuziazmu, že sme ho chceli, no zároveň nechceli stretnúť, až bol z toho Bill úplne zmetený 😀
Záujem bol veľký, no strach ešte vačší. Preštudoval som všetky dostupné materiály na internete a na všetkých fórach a filmoch. Porozprával som sa so všetkými ľuďmi, ktorí tripovali nadivoko a so všetkými rangermi, ktorých som stretol na Aljaške, v Kanade, ale aj na Slovensku ktorých som poznal. Veru, naučil som sa o medveďoch veľa a videl som, aké hlúpe môže byť správanie niektorých ľudí a zároveň, ako sa lepšie pohybovať v prírode.
Jedna rangerka nám vravela, že keby si mala vybrať smrť tak si vyberie hocičo, len nie zabitie medveďom. Ten totiž svoju obeť roztrhá pazúrmi
Table of Contents
Poznaj svojho medveďa
Takže, čo robiť, keď už sme v lese na Slovensku alebo kdekoľvek inde?
Základ je “Poznaj svojho medveďa”. Ako všade inde, aj pri všetkých cestách a výletoch je dobré mať aspoň základný prehľad o oblasti, do ktorej idete. V rôznych oblastiach sú rôzne druhy medveďov a medvede majú iné skúsenosti s ľuďmi. Niektoré medvede sú na ľudí zvyknuté viac, iné menej.
Najhoršie sú tie kontajnerové či také, ktoré stratia prirodzený strach z človeka. Na Aljaške, v Kanade, a verím, že aj na Slovensku platí, že = nebojácny medveď = mŕtvy medveď. Teda, je určený na odstrel.
Ako zabiť medveďa – smutné no pravdivé:
Všetci ľudia, ktorí v prírode nechávajú odpadky, vlastne takto zabíjajú medvede. Medvede chodia k odpadkom a strácajú prirodzený strach z človeka. Taký medveď je potom určený na odstrel.
Na Slovensku sú medvede na 99% plaché
Video z naších stretnutí s divočinou:
Prevencia / Vyhnúť sa
Keď teda kráčate lesom pamatajte na základné pravidlo “vyhnúť sa vyhnúť sa a ešte raz vyhnúť stretnutiu s medveďom.
Ako na to?
Aby medveď o Vás vedel, a vyhol sa Vám, hlavná prevencia je byť počutý, teda trošku robiť hluk
Hluk – rozprávanie
Základ je byť počutý, nahlas sa rozprávať, spievať si, aj keď sme sa pohádali s priateľkou, bezpečnosť nepustila, a klábosili sme o všeličom, prípadne si spievali, alebo sa predháňali kto zaspieva hlasnejšie.
Na Slovensku som často počul “nerob hluk”, si v prírode. S medveďmi je to presne naopak.
Rob hluk (samozrejme nie vreskot), a vyhneš sa prekvapeniu. Medveď je prirodzene plachý a nemá záujem o stretnutie s šlovekom snaží sa mu tiež vyhnúť. Ak sa to nepodarí aspoň ho to tak neprekvapí a nevyľaká. (Vás možno áno )
Aké z toho plynie ponaučenie? Keď sa s partnerom pohádate, kľudne po sebe môťete kričať = včdy lepšie ako byť ticho = z bezpečnostného aj psychologického hľadiska
Keď sa vám už nechce rozprávať, tak si spievajte, alebo sem tam zatlieskajte.
Hluk – Klasický “bear bell” zvonček či roľničky
Nie vždy človek vládze rozprávať a prirodzene niekedy môže byť aj potichu, najmä, keď ide v vo dvojici, alebo sám. Pre tento prípad si môžete kúpiť zvonček,(tzv bear bell), ktoré si cestovateľ pripne na ruksak alebo na nohavice a ten vydáva pravidelný zvuk pri chôdzi.
Čo keď nakoniec naozaj stretnete medveďa – čo robiť?
Vždy majte so sebou takzvaný sprej na medvede čiže “bear spray”. Vždy!
Podľa štatistík je použitie spreja úcinnejšie a bezpečnejčie ako použitie zbrane.
Pri použití zbrane bol človek oveľa častejšie zranený a atakovaný medveďom, ako pri použití spreja, po použití ktorého medveď ušiel.
Keď už stretnete medveďa základ je zachovať kľud. Áno ľahko sa to hovorí, a na takú situáciu sa nedá poriadne pripraviť. No lepšie je byť aspoň trochu pripravený ako vôbec.
Podľa expertov je 250x vyššia šanca že človeka zabije blesk, ako medveď.
Čiže zachovať kľud. Rýchle zanalyzujte situáciu, aký je to druh medveďa, a či má malé mláďatá.
Ak je to medvedica s mladými je to asi najnebezpečnejšia kombinácia. Spravte aby ste určite neboli medzi medvedicou a jej mláďatami. Inak sa ĺahko môťe staž to, čo DiCapriovi vo filme “The Revenant”.
Stojte na svojom mieste zdvihnite ruky, vetrovky abyste vyzerali čo najväčší = ideálne celá skupinka, keď ste sám, čo už.
Rozprávajte sa s ním.
Každý jeden ranger nám vravel, že sa k medveďovi prihovorí. Z mojich skúsenosti z Afriky naozaj rozprávanie so zvieratami funguje, je to taký trochu šamansý prístup a naozaj platí.
Hlbokým hlasom pomaly, “Hej Medveď, tu som, medveď medveď tu som, choď preč choď si po svojom” Tón hlasu z Vás vyžaruje vibrácie a energiu, ktorú zvieratá cítia
Stáť, nebežať
V žiadnom prípade nebežte, inak sa začnete správať ako korisť a medveď Vás začne inštiktívne naháňať a nemáte čancu, ani keby ste boli rýchlejší ako Usain Bolt. Medveď dokáže bežať až 50-60 km/hod Medveď dokáže dobre plávať. A aj liezť po stromoch. Usain Bolt dokáže bezať len 40tkou.
Ak je vhodná situácia pomaly ustupujte smerom dozadu.
Medveď sa k Vám môže priblížiť a potom jednoducho odísť. Ďalšia variant je že spraví útok, no 99% útokov je len takzvaný bluf, ktorý zastavé tesne pred človekom.
Neexistuje taká vec ako blufujúci útok. Každý jeden je skutočný, ktorým testuje dominanciu a pravda je že veľká vačšina útokov skončí tesne pred človekom kde medveď zastane. Medveď tesne pred vami zastane (napr pol metra) na zastrašenie a potom odíde, alebo také zastrašenie spraví niekoľko krát.
Zastaví preto, lebo vidí, že človek neuteká a stojí pevne a je pripravený sa brániť.
Ak by ste utekali môžete si byť istý že:
• medveď Vás začne nahánať
• medveď Vás chytí
Nikdy nehádžte medveďovi svoj ruksak
Nikdy nehádžte medveďovi svoj ruksak, v prípade útoku, je to jediná bariéra medzi vami, a jeho zubami.
Medveď nežerie ľudí, normálne ich vníma ako hrozbu vo svojom teritóriu, akonáhle to opadne medveď odíde.
Ako skutočne medveď zareaguje nevieme nikdy s istotou povedať, avšak toto sú rady na základe skúseností stretnutí s medveďmi.
A čo robiť, keď na vás medveď reálne zaútočí a dôjde k stretu?
Prečítajte si tieto Aljašské inštrukcie. Aljašské inštrukcie: Čo robiť Keď stretnete medveďa?
Keď je to medveď čierny bojujte s ním.
Keď je to grizly, alebo veľký hnedý medveď, robte sa mŕtvy, ľahnite si na brucho a chráňte si ho. Ak vás začne hrýzť, bojujte s ním.
Ak vás medveď napadne vo vašej chate, alebo v stane, bojujte s ním ide o život,