Obsah
Buzkashi
Buzkaši, tiež známe ako Kok-Boru, je tradičný jazdecký národný šport, pripomínajúci konské pólo. Avšak súťažia tu dva tímy proti sebe a snažia sa dostať mŕtvu kozu do bránky. Čítate správne kozu, ktorej sťali hlavvu a nohy a niekedy sa môže použiť aj telo sťatej ovce. Nejdem tu hovoriť o etike či morálke, to by sme museli zabrdnúť do siahodlhej histórie tohto športu a rituálu. Pozrime sa bližšie na tento šport.
Bránka v Buzkashi nie je taká, akú poznáme z futbalu či hokeja. V tomto športe má podobu kruhu na zemi. V súčasnosti sa tento kruh často vytvára z pneumatík postavených dookoola, alebo sa pre jednoduchosť používa jedna veľká pneumatika. Bod získava tím, ktorý dokáže dopraviť alebo hodiť kozu do kruhu.
Víkendové hry a výročné festivaly
Buzkaši sú často sprevádzané aj inými súťažami ako napríklad súboj, či zápasenie, v ktorom sa bojovníci snažia zhodiť protivníka z koňa, alebo súťaž, kde sú po zemi pohádzané napríklad papierové peniaze a jazdec ich musel zdvihnúť zo zeme rukou počas jazdy na koni. Bežná je aj streľba z luku či iné. Vidieť to bolo zaujímavé.
Obratnosť a sila – koľko váži koza?
Počas našej cesty v Kirgizsku sme mali možnosť si pozrieť Buzkaši zápas miestnych dedinčanov, kde už vo vzduchu bolo cítiť silu jazdzov, koňov a vervu s ktorou do toho šli.
Čo sa týka samotného Buzkaši, dnes už dedinčania niekedy netrénujú so skutočným telom kozy, ale s jeho maketou. Na festivaloch sa však nepoužíva žiadna maketa. Samotný jazdec musí byť veľmi obratný, musí perfektne ovládať jazdu na koni, čeliť súperom, nenechať sa zhodiť, musí mať taktiku a stratégiu. A navyše musí vedieť získať a niesť ešte aj hodiť do bránky samotnú kozu.
S koňom musia byť jazdci jedno telo a jedna duša. Aj keď počas súťaže používajú aj bič, keď nesú kozu, je dosť ťažká, potrebujú obe ruky, dokonca si pomáhajú a pridŕžajú kozla aj nohou a bič držia v ústach. Vtedy je celý kôň ovládaný čiste nohami a telom.
Ak sa vám to celé zdá bláznivé, počkajte si na čerešničku na torte. Skúsil som si zdvihnúť kozu zo zeme, no takú váhu som nečakal. Samotné telo kozy má približne 33-35 kilogramov.
História
Tento šport vznikol v období 10. až 15. storočia podľa legendy, keď domáci pozorovali vlkov pri lovu. Názov vznikol z perzských slov „boz“ (koza) a „kashi“ (ťahať). Doslova 5ahanie kozy. Tento šport bol hlavným programom na turkménskych svadbách a je populárny v celej Strednej Ázii, pričom každá krajina má trochu odlišné pravidlá. Na posledných Svetových nomádskych hrách sa víťazom v Kok-Boru stalo práve Kirgizko.
Popularita Buzkaši
Tento športová tradícia je populárna medzi Kyrgezmi, Turkmenmi, Kazachmi, Uzbekmi, Ujgurmi, Hazarami, Tádžikmi, Wakhmi a Paštúnmi. V západnej Číne sa tento konský šport praktizuje aj na jakoch.
Afganistan: V Afganistane je tento šport veľmi populárny a hrali ho každý piatok, no počas prvej vlády Talibanu bol v roku 2001 zakázaný. Po nástupe Talibanu v roku 2021 bol tento šport povolený.
Galéria
Fotogaléria: Celú galériu Buzkaši si pozrite tu.
Pozdrav na Slovensko
koza, súboj, zápas, kone, kôň, Kirgizko, stredná ázia, jazero, hory, Alakul, Ala-kul , jazdec, jurta, Karakol, Song-kol
One Comment