Príbeh fotografie

Pešawar: Splynutie s davom, Pakistan

Prišli sme do mesta Pešawar. Mesto v Pakistane pri hranici s Afganistanom. 6-ste najväčšie mesto v Pakistane s vyše 2 miliónmi ľuďmi. Deň pred našim príchodom  bol 80 km od mesta bombový výbuch a pár dní predtým trošku ďalej iný. Logicky aj empaticky kalkulujem  so všetkými faktormi, ako to spraviť tak, aby bol náš pobyt bezpečný a neohrozili sme sa. Tomo kalkuluje tiež a ja tiež, každý po svojom, necháme si to uležať v hlavách. Potom dávame hlavy dokopy a máme rozpravu čo a ako ďalej.

Vlado & Tom v uliciach Pešawáru, Pakistan
Vlado & Tom v uliciach Pešawáru, Pakistan

Atmosféra

Ulice Pešawáru, Pakistan
Ulice Pešawáru, Pakistan

Do Pešawáru sme prišli vybaviť víza do Afganistanu. Nemáme veľa času. Aj keď na mesto máme 3 dni, sme skôr v zhone. Stretávame chlapíka menom Princ. Princova myseľ fičí na plné obrátky, keď sa rozhovorí ide to ešte rýchlejšie. V kombinácii s výrazným miestnym prízvukom je jeho angličtina pre 99% našincov nezachytiteľné nerozlúsknuteľná. Prince sa ale vyzná a ladíme sa na jeho frekvenciu. 

Pečenie chleba, Pešawar, Pakistan
Pečenie chleba, Pešawar, Pakistan

Ideme do mesta, atmosféra bola nabitá, tých mil mravcov (rozumej ľudí ako mravcov) tu žije o 106. Je tu cítiť silný afgánsky pajštúnsky a moslimský vplyv. Nie som odborník, na túto tému preto to neviem presne nazvať, ktoré viac, ale je to mix z vecí, ktoré som spomenul. 

Zmena kultúry 

Oproti pobytu v horách v Západných Himalájach tu cítime silnú zmenu kultúry a dynamiky. Všetko je rýchle, všade veľa ľudí, každý niečo robí, predáva, niekam ide. Ako dlhoročnému cestovateľovi sa mi to veľmi páčilo, je to raj na dušu, rozdiel kultúr, silná intenzita, hlboký zážitok. Prezeranie tovarov, zjednávanie, zháňanie liekov, ktoré v lekárni nemali a hľadali sme niečo s podobným účinkom. Dávame obrovský pozor na doklady, telefóny peniaze, karty a tak klasika. Milión ľudí znamená aj milión príležitosté na lup. Moja zrkadlovka a dron všade priťahujú pozornosť. Okrem víz potrebujeme kúpiť ešte oblečenie do Afganistanu. (Pajštúnske oblečenie, aby sme splynuli s davom. )

Pajštúnske oblečenie
Pajštúnske oblečenie

Splynúť s davom sa tu samozrejme nedá, dá sa ale splynúť s atmosférou prostredia a dí sa byť a pôsobiť znalý pomerov. Vzhľadom na našu cestovateľskú minulosť to nie je nemožná výzva. Vyžaduje však maximálnu ostražitosť a čo najväčšie vnímanie energie a vibrácie mesta, miesta, ľudí, kultúry. Zároveň pozorne vnímame kto čo hovorí, Prince, Israr náš miestny kamarát. Situáciu nepodceniť, každá chybička sa môže vypomstiť.

Silný vplyv Afganistanu

Na uliciach stretávame ženy, nie len v hijáboch, nikáboch ale aj ale úplne zahalené v burkách. Pre nich každodenný život, pre mňa veľmi zaujímavé zažiť to, vidieť na vlastné oči. Posun  v osobnom rozvoji, len vnímať a vnímať. Vyzerá to značne prísne. Ľudia sú však milí.

Najstarší hostel

Najstarší hostel carvan sarai, Pešawar, Pakistan
Najstarší hostel carvan sarai, Pešawar, Pakistan

V rámci v zhonu a tohto celého dezorganizovaného či organizovaného chaosu  sme šli na aj do najstaršieho hostela v meste. Noc stojí 50 centov, ak ozaj nemáte peniaze tak vás nechajú prespať aj za 30 centov.Totálny kultúrny zážitok. Tu by ste spať nechceli.

Stretávame tu miestnych ľudí, ktorí cestujú ani neviem kam. Najprv som si myslel že ten hostel už nefunguje, ale on ozaj fungoval.  Pre nás bežný moderný človek by tu asi nechcel prespať, na druhej strane existuje aj svet druhej tváre, kde pre nich prespať v takomto hosteli nie je nič výnimočné. Podáme si ruky s chlapíkmi, dáme si výborný čaj, pokecáme a ideme ďalej.

V minulosti tu prespávali ľudia prichádzajúci na ťavách najmä cez Chajbarský priesmyk, ešte z obdobia keď existovala Mughalská/Mogulská ríša. Bola to súčasť hodvábnej cesty, ktorá bola dôležitým obchodným spojením medzi strednou Áziou a Indickým subkontinentom. O tom, že priesmyk bol dôležitým vojenským bodom, asi nemusíme hovoriť.

Galéria

Icon galleryPozrite si fotografickú dokumentárnu galériu:
Street life mesta Peshawar fotografie si pozrite v zvlášť sekcii  fotografie a dokumentaristika.

 

Víza do Afganistanu

Ideme na Afgánsku ambasádu, už niekoľko ulíc od ambasády nám vravia nič už nefoťte. A ja rozmýšľam, aké super by tu bolo polietať s dronom. Ale nedá sa, tak je.

Víza do Afganistanu
Víza do Afganistanu

Na ambasáde je zvlášť vstup pre mužov a zvlášť pre ženy. Mobily atď musíme všetky odovzdať na vstupe. Nič prekvapivé, ale ozaj sme zvedavý, ako sa k ním dostaneme nazad. Taká tá pochybnosť, keď dnes je mobil vlastne cestovný počítať so všetkým. Absolvujeme rozhovor, dáme si čaj. Vidieť rozdiel v postavení mužov a žien okamžite. pošas rozpravy je jedna cestovateľka v burke silne odignorovaná, žiaden čaj a je mimo debaty. vyšli sme, mobily sme našli a šli sme ďalej.

Z Peshawaru ideme prejsť pešo hranicu do Afgánu. Po dlhých rokoch je hranica otvorená a dá sa to, uvidíme. Martin z Travelistanu vravel, že to je brutál. Vidíme a počujeme sa neskôr.

Back to top button